Parteneriate

Parteneriat in vederea pregatirii profesionale:

In vederea integrarii tinerilor absolventi pe piata fortei de munca conform standardelor profesionale actuale, Colegiul Tehnic “Valreiu D. Cotea” a incheiat protocoale de parteneriat cu agenti economici si institutii importante, in cadrul carora elevii isi desfasoara pregatirea practica de specialitate.

Printre acestea se numara Oficiul Judetean de Consultanta Agricola si Agentia Judeteana de Protectie a Mediului, pentru specializarile: lucrator turism agromontan, sef microferma agrozootehnica, apicultor; S.C. Comcereal S.A. Vrancea si S.C. Capsa S.R.L. Focsani, pentru specializarea indusrrie alimentara, panificatie; S.C. Animal Planet S.R.L. Focsani, pentru specializarea tehnician veterinar; Agentia pentru Conservarea Biodiversitatii, pentru tehnician ecolog si protectia caitatii mediului, si S.C. Fenisto S.R.L. Focsani- specializarea mecanic auto, tinichigiu auto.

Colaborare Internationala:

Colegiul Tehnic “Valeriu D. Cotea” desfasoara un proiect de parteneriat international inca din 1997, fiind infratit cu Liceul Profesional Agricol din La Bretonniere.

Pe parcursul a peste 10 ani de colaborare, elevii si profesorii au derulat proiecte care au urmarit cunoasterea vestigiilor si a monumentelor istorice din provinciile in care se afla cele doua institutii de invatamant. Proiectele s-au concretizat prin excursii de studiu si actiuni specifice realizate de cele doua licee. Dupa derularea lor, elevii si profesorii participanti la proiecte au realizat un bogat material documentar: albume foto, filme, referate, expozitii, CD-uri.