Academician Valeriu D. Cotea

mentor_03Nascut la 11 mai 1926 in Vidra Vrancei, academicianul Valeriu D. Cotea continua traditia unei vechi familii de intelectuali cu stare, insufletita in toate vremurile de o fierbinte dragoste de tara si neam. A absolvit Facultatea de Agronomie din Iaşi (1947-1951) şi a susţinut doctoratul la Universitatea de Ştiinţe Agronomice şi Medicină Veterinară din Bucureşti (1965), specialitatea viticultură şi oenologie.

În prezent este profesor consultant, conducător de doctorat la Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Iaşi. Supranumit “Regele vinului” din Romania, este autorul a peste 500 de lucrări de specialitate şi apreciat ca o autoritate în ceea ce priveşte delimitarea podgoriilor şi a centrelor viticole din România ca unităţi teritoriale naturale, în stabilirea arealelor favorabile producerii vinurilor de calitate superioară îndreptăţite la denumire de origine, precum şi în cercetările efectuate asupra vinurilor de Cotnari, Uricani şi Busuioacă de Bohotin.

mentor_07

Timp de peste 20 de ani (1976-2000) a reprezentat România la Oficiul Internaţional al Viei şi Vinului (OIV), cel mai înalt for de specialitate din lume, în calitate de expert, preşedinte al Grupului de experţi „Tehnologia vinului“, preşedinte al Comisiei Internaţionale de Oenologie, precum şi vicepreşedinte al OIV.

A fost distins cu numeroase premii, printre care „Médaille de la Ville d’Arbois – France, à l’effigie du grand Pasteur“, „Pionero de la Viticultura Mundial“ (Argentina), „Croix de Chevalier de l’Ordre du Mérite Agricole“ şi „Mérite de l’OIV“ si Ordinul Naţional Steaua României în grad de Cavaler.

Printre scolile cu profil oenologic cu care colaboreaza in functia de cercetator putem aminti: Narbone, Bordeaux, Montpellier, Dijon, Berlin, Geissenheim, Neustadt, Piacenza, Asti, Porto, Lisabona etc. Este membru de asemenea corespondent la Accademia Italiana della Vite et del Vino, Académie Suisse du Vin, Académie Internationale du Vin şi membru titular al Academiei Române şi al Academiei de Ştiinţe Agricole şi Silvice.

Istoricul carierei:

1951-1959 – asistent universitar;
1959-1963 – șef de lucrări;
1963-1971 – conferențiar universitar;
1971-1997 – profesor universitar;
1997 – în prezent – profesor universitar consultant;
1968-1984; 1990-1992 – șef de catedră;
1972-1974; 1984-1986 – decan al Facultății de Horticultură;
1973 – în prezent: conducător de doctoranzi în specialitatea Viticultură și Oenologie.

Specializări în oenologie:

> în Ungaria (1963);
> în Franța (1973);

Premii:

1982 – Laureat al Premiului O.I.V.
1989 – Laureat al Premiului O.I.V.
2000 – Laureat al Premiului O.I.V.
2000 – Premiul COPYRO
2001 – Premiul Vasile Pogor
Spania – Confrade de Merito
Franța – Medalia orașului Arbois
Argentina – Pionero dele Vitivinicultura Mundial
Franța – Meritul Agricol în grad de Cavaler

Alte distincții:

> Cetățean de onoare al orașului Focșani
> Diplomă de onoare a județului Vrancea
> Diplomă de onoare a orașului Panciu
> Diplomă de onoare a Societății Horticultorilor din România
> Diplomă de Onoare a Societății Române de Radiodifuziune
> Diplomă de excelență a S.C. Veritas Panciu S.A.